محلات اطراف دانشگاه شریف

جولای 6, 2020
0 نظر
homes around sharif-tehran

دانشگاه شریف در منطقه 2 تهران و محله طرشت واقع شده است. دگر مناطق و محلاتی که به شریف نزدیک هستند را پایین‌تر بهشان می‌پردازیم.

منطقه 2

منطقه 2 تهران با جمعیتی حدود 700 هزار نفر از شمال تهران و دامنه‌های البرز تا میدان آزادی امتداد دارد. گسترش تهران در 3 دهه اخیر از سمت غرب این منطقه را در شمال و مرکز تهران محصور کرده است. برج میلاد، بیمارستان‌های متعدد، پارک‎جنگلی پردیسان و دسترسی آسان به تمامی نقاط شهر از ویژگی‌های منطقه 2 تهران است. این منطقه از جنوب به خیابان آزادی، از غرب به بزرگراه اشرفی اصفهانی و بزرگراه محمدعلی جناح و از شرق به بزرگراه شهید چمران محصور است. منطقه 2 تهران از نگاه بسیاری از همشهریان تهرانی بهترین منطقه برای سکونت است که دلایل متعددی را برای آن میتوان برشمرد.

ویژگی‌های منطقه دو تهران

• بافت شهری مناسب و واحدهای مسکونی نو • محله‌های متفاوت برای داشتن هر نوع زندگی (از محلههای لاکچری و لوکس تا محیط‌های دنج و بی سروصدا) • وجود خدمات شهری بسیار مناسب از جمله مراکز خرید، بیمارستان، مدرسه و دبیرستان، بوستان‌ها و پارک‌های زیبا • دسترسی سریع به تمامی نقاط شهری (منطقه دو تهران اتوبان‌های متعددی را در خود جای داده است) • مجموعه برج میلاد که پس از برج آزادی نماد شهر تهران محسوب می‌شود

محله‌های منطقه دو تهران

طرشت

طرشت از شمال به صادقیه، از غرب به شهرک آپادانا، از جنوب به خیابان آزادی و از شرق به دریان نو و تهرانسر محدود می‌شود. دانشگاه صنعتی شریف در این محله قرار دارد. محله طرشت بافتی قدیمی دارد و متراز خانه‌های آن عموما بین 50 تا 70 متر است.

ستارخان

خیابان ستارخان به دلیل وجود رستوران‌ها و پاتوق‌های غذایی و خوراکی، یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین خیابان‌های تهران است. این خیابان از فلکه دوم صادقیه آغاز می‌شود و تا میدان توحید امتداد دارد. محله‌های صادقیه، طرشت، تهران ویلا، دریان نو، تهرانسر و شهرآرا در همسایگی خیابان ستارخان واقع شده‌اند. متراز خانه‌های این محله عموما بین 80 تا 130 متر است.

صادقیه (آریاشهر)

صادقیه دارای دو میدان است که با نام های فلکه اول و دوم خوانده می‌شوند. در فاصله میان این دو فلکه تعداد بسیاری، مراکز تجاری و آموزشی وجود دارد که معروف‌ترین و بزرگترین آن‌ها مجتمع تجاری گلدیس است. صادقیه از شمال به پونک، از جنوب به میدان آزادی، از شرق به برق آلستوم و از غرب به شهر زیبا منتهی می‌شود. وجود ساختمان‌های اداری متعدد سبب شده است که برخی برای نزدیکی به محل کار خود، صادقیه را به عنوان محلی مناسب برای سکونت شان برگزینند. متراز خانه‌های صادقیه حدودا بین 80 تا 140 متر است.

منطقه 5

منطقه 5 شهرداری تهران در شمال غربی این شهر واقع شده است که از شمال به رشته کوه‌های البرز، از شرق به منطقه 22 شهرداری، از جنوب به اتوبان لشکری و میدان آزادی و از شرق به منطقه 2 شهرداری تهران محدود شده است. ساخت و ساز در این منطقه طی سه دهه اخیر صورت گرفته است و منطقه‌ای جوان با ساختمان و آپارتمان و خیابان‌هایی نوساز و نسبتا منظم می‌باشد. طبق آخرین سرشماری اعلام شده در سال 1390 جمعیت منطقه حدوده 795000 نفر بوده است.

ویژگی های منطقه پنج تهران

• دارای بافت شهری نوساز و مدرن • وجود اماکن و امکانات رفاهی، درمانی و تفریحی بسیار • دسترسی آسان به سایر مناطق تهران به سبب وجود بزرگراه‌ها، خطوط مترو و اتوبوس‌های تندرو

محله‌های منطقه پنج تهران

شهرک آپادانا

شهرک مسکونی آپادانا واقع در منطقه 5 تهران، جنوب بزرگراه شیخ فضل الله، شرق کوی بیمه و شهرک اکباتان، شمال بزرگراه لشکری و غرب بزرگراه جناح است. شهرک آپادانا توسط دیوار محصور شده و دارای 6 فاز است. دور تا دور شهرک یک خیابان اصلی وجود دارد و خیابان های فرعی برای دسترسی به بلوک‌ها از آن منشعب شده است. بیشتر فضا در این شهرک به پارکینگ و فضای سبز اختصاص داده شده است. متراز خانه‌های این شهرک بین 100 تا 130 متر است.

شهرک اکباتان

شهرک اکباتان از سمت شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا، از شمال بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از غرب به خیابان صنایع هواپیمایی و از جنوب به بزرگراه شهید لشگری محدود شده است. این شهرک مسکونی دارای 3 فاز می‌باشد که معماری و ساخت آن توسط شرکتی آمریکایی در زمان قبل انقلاب انجام شده است. امکانات رفاهی، درمانی و تفریحی و مراکز خرید خوبی در این شهرک موجود است. همچنین این شهرک دارای ایستگاه مترو شهرک اکباتان در فاز دوم می‌باشد. متراژ خانه‌های شهرک اکباتان از 60 مت تا 180 متر است.

کوی بیمه

کوی بیمه محله‌ای کوچک است که بین شهرک آپادانا و اکباتان قرار گرفته است و از جنوب به بزرگراه لشکری منتهی می‌شود. مترو بیمه در جنوب این محل و کنار بزرگراه شهید لشکری قرار دارد. متراژ خانه‌های این محله عموما بین 90 تا 110 متر است.

بلوار آیت الله کاشانی

این بلوار از فلکه دوم صادقیه آغاز و در تقاطع با بزرگراه همت پایان میابد. در قسمت شمالی این بلوار از فلکه دوم تا بزرگراه ستاری دو محله مهران و ابوذر قرار دارد که بلوار شمالی – جنوبی ابوذر این دو محله را از هم جدا کرده است. ساختمان و خیابان‌های این دو محله نوساز هستند و از فضای سبز مناسبی برخوردار است. متراژ خانه‌ای این محله حدودا 60 تا 120 متر است.

منطقه 9

منطقه 9 تهران از شمال به خیابان آزادی و بزرگراه لشکرک، از غرب به رودخانه کن سولقان، از جنوب به بزرگراه فتح و 45 متری زرند و از شرق به انتهای بزرگراه یادگار امام و خیابان امامزاده عبدالله منتهی می‌شود. بافت این منطقه قدیمی وفرسوده بوده بگونه‌ای که حتی برخی از بناهای این منطقه به ویژه در محله‌های پرجمعیت آن بیش از نیم قرن قدمت دارد.

ویژگی‌های منطقه نه

• بافت شهری قدیمی • وجود فرودگاه بین المللی مهرآباد • وجود دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری

محله‌های منطقه نه

استاد معین

محله استاد معین از شمال به میدان آزادی، از جنوب به خیابان هاشمی، از شرق به محله دکتر هوشیار و از غرب به بزرگراه سعیدی و فرودگاه مهرآباد محدود شده است. خیابان اصلی آن بلوار استاد معین نام دارد که از شمال به خیابان آزادی منتهی میگردد. محله استاد معین دارای دو ایستگاه مترو می‌باشد. همچنین حمل و نقل عمومی با اتوبوس های BRT نیز صورت میگیرد. در شمال غربی این محله پارک بزرگ المهدی قرار دارد. بافت شهری محله قدیمی است و کوچه‌ها و خیابان‌های تو در تو دارد با این حال خانه‌های قدیمی آن جای خود را به آپارتمان‌های نوساز داده است. متراژ خانه‌ها از 40 متر است تا 100 متر.

خیابان سی متری جی

خیابان سی متری جی پایین خیابان آزادی و بالای محله امام زاده عبدالله واقع در غرب تهران است. این خیابانِ شرقی-غربی از شرق به خیابان شهید جواد سبحانی (۱۶ متری امیری - سابق) و از غرب به بزرگراه آیت‌الله سعیدی محدود می‌شود. متراژ خانه‌های این محله حدودا 80 متر هستند.

پیام بگذارید