خوابگاه و پانسیون چه تفاوت‎‌هایی دارند؟

جولای 4, 2020
0 نظر

خیلی از افراد برای اقامت در شهری به غیر از زادگاه و یا محل زندگی خودشان، در مکان‌هایی اقامت می‌کنند که از نظر اقتصادی برایشان به صرفه باشد. به همین دلیل خیلی از افراد قید اجاره‌ی خانه را می‌زنند و در مکان‌هایی مانند خوابگاه‌ها، اقامتگاه‌های خصوصی و پانسیون‌ها اقامت می‌کنند. در این نوشته می‌خواهیم درباره تفاوت‌های این نوع اقامتگاه‌ها و مزیت‌ها و ضعف‌های هر کدام صحبت کنیم.

پانسیون

پانسیون‌ها به مکان‌هایی اطلاق می‌شود که علاوه بر ارائه محلی برای اقامت، قوانین و مقررات مشخصی برای ورود و خروج دارد. پانسیون‌ها معمولا به صورت ماهانه اتاق اجاره می‌دهند. در برخی از پانسیون‌ها علاوه بر ارائه محل اقامت غذا نیز برای افرادی که آنجا اقامت می‌کنند سرو می‌شود. البته در بسیاری از موارد سرو غذا مستلزم پرداخت هزینه‌ای اضافه بر هزینه‌ی اقامت است. پانسیون‌هایی که برای افراد مقیم غذا سرو می‌کند معمولا ساعات مشخصی را برای سرو غذا در نظر می‌گیردند و خارج از ساعات مشخص غذا سرو نمی‌شود. در خارج از ایران به این سبک از اقامتگاه‌ها هاستل نیز گفته می‌شود. هاستل‌ها معمولا مورد استقبال گردشگرانی است که با هزینه‌ سفر می‌کنند و یا در سفر زمینی نیاز به اقامت در شهری دارند که بسیاری از افراد زندگی در پانسیون‌ها را به زندگی در سایر اشکال اقامتگاه‌ها ترجیح می‌دهند زیرا این نوع اقامتگاه از نظر خدمات رفاهی از کیفیتی به مراتب بهتری نسبت به سایر انواع اقامتگاه‌ها برخوردار است. پانسیون‌ها از نظر قوانین با یکدیگر متفاوت هستند.

خوابگاه

خوابگاه عموما مکانی‌ست برای اقامت افرادی که به هم مرتبط‌اند یا هم صنف هستند. به همین منظور فضایی بزرگ با تعداد تخت‌های زیاد دارد. خوابگاه‌ها بیشتر در دانشگاه‌ها، پادگان‌ها و یا ادارات و شرکت‌های بزرگ رواج دارد. سه نوع خوابگاه داریم، دولتی، خودگردان و خودگردان غیر دولتی (خصوصی).

خوابگاه دولتی و خودگردان

خوابگاه‌های دولتی برای دانشگاه‌ها و سازمان‌های دولتی است که با هزینه بسیار کم در اختیار دانشجویان و کارکنان قرار می‌گیرد. خوابگاه‌های دولتی امکانات کمی دارد و معمولا 4 یا 6 نفر در هر اتاق اقامت داده می‌شوند. بعضی مواقع ظرفیت خوابگاه‌های دولتی پر می‌شود و اون دانشگاه و یا سازمان و شرکت مجبور می‌شوند با خوابگاه‌های خودگردان قرار داد ببندند. خوابگاه‌های خودگردان هزینه بیشتری نسبت به خوابگاه‌های دولتی دارند. قوانین رفت و آمد درباره ساعت ورود و خروج در خوابگاه‌های دولتی و خودگردان به یک شکل می‌باشد‌.

خوابگاه غیر دولتی (خصوصی)

امکانات رفاهی خوابگاه‌های دولتی و خوابگاه‌های خودگردان تحت نظر دانشگاه یا سازمان و شرکت معمولا حداقل امکانات می‌باشد. به همین دلیل برخی افراد به دنبال یافتن خوابگاه خودگردان غیردولتی هستند که امکاناتی بهتر و محیطی راحت‌تر و مناسب‌تر برای اسکان فراهم کرده‌اند. هر خوابگاه خودگردان غیردولتی باید مجوزی از شرکت تعاونی خوابگاه‌داران غیردولتی برای فعالیت خود داشته باشند.

تفاوت خوابگاه و پانسیون

پانسیون نسبت به خوابگاه امکانات رفاهی بیشتری دارد (مثل داشتن پارکینگ) - هزینه اجاره پانسیون بیشتر از خوابگاه است - در خوابگاه افراد بیشتری اسکان دارند - پانسیون‌ها قوانین بیشتری نسبت به خوابگاه‌ها دارند.

پیام بگذارید