همخونه ی خوب دقیقا چه شکلیست؟

جولای 1, 2020
0 نظر

خیلی از افراد در زمانی که نیاز به اقامت طولانی مدت در شهرهای دیگر را دارند از اقامتگاه های اشتراکی مانند خوابگاه ها و یا پانسیون ها استفاده می کنند. عده ی دیگری نیز با شراکت در اجاره ی خانه به همراه یک یا چند نفر دیگر در این خانه زندگی می کنند. هر دو گروه یک ویژگی مشترک دارند و این ویژگی، به اشتراک گذاشتن فضای زندگی با افراد دیگری است. به همین دلیل داشتن یک شریک یا به اصطلاح ” هم خانه ” ی خوب می تواند در کیفیت زندگی تغییرات زیادی ایجاد کند. برای این که یک هم خانه ی خوب باشیم لازم است به نکات زیادی دقت کنیم تا بتوانیم زندگی بهتر و آرامتری را با هم خانه ای های خود تجربه کنیم. در این نوشته می خواهیم راهکار های زندگی آرام و بدون تنش با هم خانه ای های خود را مرور کنیم.

1.توافق را فراموش نکنید

خیلی از مسائل برای افراد  هم خانه ای ممکن است مهم و حیاتی باشند و در صورتی که افراد بر سر آن ها به توافق نرسند امکان ایجاد دلخوری و یا مشاجره بین افراد ساکن در یک خانه به وجود می آید. پس قبل از شروع زندگی با هم خانه ای خود ، مسائل خیلی مهم از نظر خودتان  مانند ساعت خوابیدن، قوانین میهمان آوردن و میهمانی دادن در خانه، استعمال دخانیات و مسائلی دیگر که به صورت گردشی و یا نوبتی باید انجام شوند، مانند نظافت خانه و یا شستن ظرف ها و… را با هم خانه ای خود مطرح کنید و بر سر یک راه حل مشترک مانند برنامه هفتگی نظافت منزل و یا تعداد میهمان ها در ماه به توافق برسید. این کار مانع بروز بسیاری از اختلافات در بین طرفین می شود. به قول معروف ” جنگ اول به از صلح آخر” 

2.تطبیق پذیر باشید

در بند قبلی گفته شد که بر سر بسیاری از موارد توافق کنید اما این بدان معنا نیست که تحمل هیچ موردی را نداشته باشید!  زندگی با شخص دیگر به معنای انعطاف پذیری است و شاید همه چیز بر وفق مراد شما نباشد اما نگران نباشید ، موارد پیش بینی نشده زندگی را هیجان انگیز می کند و کنار آمدن و تحمل کردن باعث می شود شما بتوانید از مدت زمان اقامت خود در کنار هم خانه تان لذت ببرید.

roommates

3.مطمئن شوید که هم‌خانه شما می‌تواند سهم خود را از اجاره پرداخت کند

شاید بهترین دوست شما از دبیرستان هم اتاقی کاملی به نظر برسد، اما اگر تا به حال موقعیتی را با آن‌ها تجربه کرده‌اید که در پرداخت دنگشان تعلل کرده‌اند، پرداخت اجاره توسط آن ها نیز ممکن است مشکل‌ساز باشد. هم اتاقی را انتخاب کنید که می‌دانید می‌تواند اجاره هر ماه را به موقع پرداخت کند. مورد اطمینان ترین افراد در این مورد کسانی هستند که از حمایت خانواده برخوردارند و یا شغل و درآمد ثابتی دارند.

4.شارژ را تعیین کنید

بسیاری از خانه ها از جمله مکان هایی که توسط افراد به صورت مشترک اداره می شوند هزینه هایی دارند که باید بصورت اشتراکی پرداخت شوند. هزینه هایی که شامل نظافت دوره ای منزل، هزینه ی تعمیرات و خرید وسایلی که به صورت اشتراکی استفاده می شوند، هستند. بعضی از افراد به دلایل مختلف بعد از استقرار از پرداخت این هزینه ها سر باز می زنند. پس قبل از شروع هر کاری قول پرداخت را از هم خانه ای های خود بگیرید تا مانع از بروز مشکلات بعدی شوید. توافق شما باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد یعنی با وجود توافق اگر باز هم از پرداخت این  هزینه ها سرباز زدند از پول پیش خانه این مبالغ به صورت خودکار کسر شود و این مورد نیاز به هماهنگی با صاحبخانه دارد که بهتر است پس از توافق، این مورد را با صاحب خانه در میان بگذارید. 

5.مرزهای خود را مشخص کنید

در منزل مکان های مشترکی برای نگهداری وسایل و ابزارهای شخصی وجود دارند مانند یخچال که هر کسی وسایل خود را برای مصرف در آن قرار می دهد. برای جلوگیری از ناراحتی و دلخوری که بعد از استفاده ی سهوی از وسایل دیگران به وجود می آید، کمد و یخچال را محدده بندی کنید وفقط از محدوده ی خود برای نگهداری وسایل استفاده کنید. 

پیام بگذارید